×

Uyarı

JUser: :_load: 225 kimlikli kullanıcı yüklenemiyor.
Bu sayfayı yazdır

Tüfekci Köyü

(0 oy)
Yazan 
on 01/03/2014

Şakır AL

Tüfekci Köyü Muhtarı

İlçe’nin güneydoğusunda, Solaklı Deresinin kollarından biri olan Holo Çayı Vadisinde kurulmuş, İlçe merkezine 3 ,5 km. uzaklıkta olup,İlçe’ye bağlantı yolunun tamamı betonlanmıştır.Köy 133 haneden oluşmuştur.Köyün yerleşim alanı dağlık ve engebeli olduğu için tarıma elverişli arazisi yok denecek kadar azdır. Bu nedenle halkın çoğu göç etmek zorunda kalmıştır. 1940 yıllarında bu yerleşim yerinde Derelioğulları tarafından silah yapımı ve tamiri yapıldığı için köyün ismi Tüfekçi Köyü olarak adlandırılmıştır. 18. yüzyılda Derelioğullarından Ahmet Efendi hayvan derisinden kendi vücuduna kanat yaparak 300m. uçtuğu Of tarihinde ve bazı tarih kitaplarında yer aldığı gibi yaşlı kişilerin anlattıklarıyla da doğrulanmıştır.

 

İlçe merkezine uzaklığı 3 km.dir. 2000 yılı sayımına göre nüfusu 167’dir.

1877 yılı Trabzon Vilayet Salnamesi’ndeki kayıtlarda “Arşela Karyesi” olarak gösterilir. Holo grup köylerinin ilkidir. Tarihi geçmişi diğer köylerle aynıdır. Tüfekçiler (Arşela altı) ulaşımın yaya olarak yapıldığı dönemlerde Of-Dernekpazarı-Holo-Kazankıran güzergahındaki hanlarıyla ünlüdür.

Köyün bir bölümü Ormancık, bir bölümü Çalışanlar, bir bölümü de Yenice köyü ile sınırı olan üç yerleşim alanı vardır. Çay ve fındık gelirine karşın ekonomisi büyük ölçüde diğer köylerde olduğu gibi dışa bağımlıdır. Bu köy, beceri isteyen alanlarda yetiştirdiği ustalarıyla tanınır.

Yol, su, elektrik ve telefon sorunu yoktur. Yaylaları Kazankıran ve Parma’dır.

 

 

TÜRK HAVACILIK TARİHİNDE OFLULAR ETKİN ROL OYNADILAR

İLK UÇAN 7 TÜRK’TEN ÜÇ TANESİ OFLU HOCA

 

Tarihçi araştırmacı Haşim Albayrak son zamanlarda çok popüler. Zira ulusal basın televizyon ve gazetelerinde onun Türk havacılık tarihini sarsacak iddiaları yer alıyor.
Elindeki kaynaklara göre Of’lu molla uzun Hasan adlı bir hoca 15 ve16. yüzyıllar arasında Of Cos tepesinden baltacı deresine kadar uçmuş. Ve bunu bütün havacılık tarihi kaynakları bunu doğruluyor. Tarihin 15. yüzyılda olduğunu ise tarihçi Prof. Cemal Anadolu, Türk Medeniyeti adlı kitabında iddia ediyor. Haşim Albayrak bu işin peşini bırakmıyor ve tarihçi Cemal Anadolu ve kitabı yazan diğer yazarları buluyor. Yazdıklarının belgelendirilmesini istiyor. O da bütün belgeleri Hava Harp Akademisine verdiğini ve onlara Türk Havacılık Tarihi kitabını taslak olarak teslim ettiğini söylüyor.
Molla Uzun Hasan Of’lu bir hoca. Fakat çoğu kaynağın ortak tespitine göre Cos Tepesinden Baltacı Deresine uçması onun sonunu hazırlıyor. Meslektaşları tarafından öldürülüyor iddiaları var. Burada ortaya çıkan; aynı Hazarfen Ahmet Çelebi olayıdır, sonları aynıdır. 1600’lü yıllarda ülkede iletişim çok zor, hele Of ile İstanbul arasında hiç yok gibi, çünkü karayolu yok ve at ile gitmek bile mümkün değil. Ancak kayıkla Trabzon’a ve oradan gemi ile İstanbul’a ulaşılıyordu. Böyle bir iletişimsizlik ortamında ilk uçan iki kişinin başına aynı son geliyor. O dönemde Of’taki olayların yazıya dönüşmesi ancak mahkeme kararları ile sınırlı. Bu nedenle uçtuğu kesinlikle belli olan Molla Uzun Hasan’ın uçuş tarihi belli değil.


Türk Havacılık Tarihinde kanat takıp uçan 7 kişi var. Bunlardan üçü Oflu, bu Oflu’lardan biri de Veli Direko.

Veli Direko, bir medrese hocasıdır. Bugünki dernek ilçesinin Arşela köyü Yhtinos mahallesindendir. Yakın köylüsü Derelioğulların’dan Ali’nin oğlu Ahmet ile çok iyi arkadaştır. Köy ile medrese arasında 4km’lik çok dağlık yokuş ve kötü yol olması onları yaylada uçan kuşları taklide yönlendirmiştir. Karadeniz’den gelen martıları seyrettiler. Bir kartal vurarak kanadını, gövdesini, kuyruk ölçüsünü, ağırlığını tahkik ettiler. Sonuçta kösele tahta ve yaylardan oluşan bir kanat yaptılar. Veli hoca kanadı sırtına geçirdi. 400m aşağıdaki 2 kmlik mesafeye uçmayı denedi. Ancak başarılı olamadı 200 m uçtu.


Veli Direk ve Derelioğlu Ahmet’in bu uçuş denemelerini devam ettirmeleri mümkün olmadı. Çünkü yaptıklarının ‘’abesle iştigal’’ olduğunu düşünen onların hocaları bu denemelerden vazgeçmesini istediler. Kim bilir beklide ilk uçağı yapan Oflular olacaktı kim bilir göklerin hakimiyeti için Oflular’ın büyük etkisi olacaktı.


New Politic Magazine, dergisinin Ağustos 1982 tarihinde Tavukçuzade Niyazi Efendi ile ilgili bir haber var. Haberde Tavukçuzadenin 1873’te Çamlıca dan Karaköy’e uçtuğunu ve onun torunlarında bu uçuş ile ilgili belge kaynakların olduğu anlatılırken Oflu Veli Direko’nunda uçuş denemeleri ile ilgili yazı ve çizim taslaklarının ondan kaldığı bildirilir. Bu duruma göre Tavukçuzade uçuş bilgilerini Veli Direko’nun bilgilerinden almıştır. Veli Direko sadece basit deneme değil de planlı ilmi çalışmayı gerektiren deneme yaptığı ortaya çıkmaktadır.

Kaynak: http://www.sosyalmuhalefet.com/ilk-ucan-turk-oflu-idi/

Son Düzenlenme Cumartesi, 01 Mart 2014 19:18

Yorum eklemek için giriş yapın