×

Uyarı

JUser: :_load: 225 kimlikli kullanıcı yüklenemiyor.
Bu sayfayı yazdır

Günebakan Köyü

(0 oy)
Yazan 
on 01/03/2014

Burhan KOÇ

Günebakan Köyü Muhtarı 

İlçemizin güneybatınsında 8 km.mesafede olup, Yedi Grup Köylerinden biridir. 1517 tarihli Tapu Tahrir Defteri’nde ayrıntılı olarak ele alınan” Hola-i Kebir “ (Büyük Holo) bölümünde yer alır.O günkü Büyük Holo tabir edilen ve yedi köyden biri olan Günebakan son yerleşim birimlerinden biridir. Yörede köye İlçe’nin Avrupa’sı da denir. Çünkü, İlçe genelinde yurt dışında en çok nüfusu bulunan köydür . Köyün İlçe’ye bağlı bulunan 7 km. yolunun çoğu betonlanmıştır. Ulaşım ve haberleşme sorunu yoktur. Yurt içinde de İstanbul başta olmak üzere yurdun her tarafına yayılmıştır. Diğer köyler gibi ekonomisi dışa bağımlı olup, çay ve fındık başlıca geçim kaynağıdır.

 

GÜNEBAKAN (Zenozona)

İlçe merkezine uzaklığı 8 km.dir. 2000 yılı sayımına göre nüfusu 162’dir.

Yakın zamanlara kadar Çalışanlar Köyü’ne bağlı bir yerleşke olan Günebakan, 200-250 yıl öncesinde de Zeno Akköse köyünün bir mezrası durumunda idi. Değişik yerlerden gelenlerle nüfusu artmıştır.

Toplu bir yerleşim biçimi olan köyün arazisi yapısı oldukça düzgündür. 1929 sel felaketi sonrası Maçka’nın Kırantaş köyüne göç vermiştir. Son 50 yıl içinde her köyde yaşanan sosyo-ekonomik nedenlerle nüfus gittikçe azalmaktadır. Yurtdışında çalışanların çok oluşu ve buların köylerine ilgi göstermeleri nedeniyle köy oldukça bakımlıdır.

Fındık, çay, mısır, fasulye ve diğer sebzelerin yanında değişik meyveler de yetiştirilir. Kısmen gelir sağlayan ürünler fındık ve çaydır. Yolları betonla kaplı, su, elektrik ve telefonu bulunan köyün yaylaları Parma, Mavreyas ve Alkoyun’dur.

Yorum eklemek için giriş yapın