×

Uyarı

JUser: :_load: 18 kimlikli kullanıcı yüklenemiyor.
Bu sayfayı yazdır

Çalışanlar Köyü

(5 oy)
Yazan 
on 07/05/2013

Namık Kemal DİZDARNamık Kemal DİZDAR

Çalışanlar Köyü Muhtarı

1950 yılında devletin verdiği tek komprosörle ilçeye 7 km. olan yollarının yapımındaki çalışmaları sonucu Çalışanlar adını alan köy, İlçenin güneybatısında olup, Yedi Köy Grup Yolu ile ilçeye %60’ı betonlanmış yolla bağlıdır. 1942 yılında bölgede bulunan tek telefon bu köye aitti.İlçenin en kalabalık köyü iken göçler nedeniyle en ıssız köy haline dönüştü. Yaz aylarında tüm ilçe köyleri gibi bu köy de yeniden hayat bulur. Tarihi kesin olarak bilinmemekte olup, eski eserlerde Hicri 110 ve 1257 tarihlerine rastlanmaktadır. Ekonomisi çay ve fındıktan ibarettir. Ana geçim kaynağı gurbettir. Çoğunluğu İstanbul olmak üzere yurdun her tarafına yayılmıştır. Köy artık bir yazlık konaklama yeri gibi düşünülmektedir.

ÇALIŞANLAR (Kalanas)

İlçe merkezine uzaklığı 7 km.dir. nüfusu 2000 yılı sayımına göre 196’dır.

1915 yılına ait kayıtlarda adı Kalanas olarak geçer. Holo bölgesinde cuma namazının kılındığı ilk köy olarak bilinir. Köyün tarihi geçmişini, iç içe bulunduğu Taşçılar Köyü tarihiyle açıklamak mümkündür. 1942 yılında ilçede bulunan tek telefon bu köydeydi.

1950 yılında tek kompresörle yollarını kısa zamanda yaptıklarından köyün adı Çalışanlar olarak değiştirilmiştir.

Tüfekçiler köyünden itibaren sırt oluşturacak biçimde zirveye doğru yükselen yamaçların güney yönünde köy, kuzey yönünde ise geniş ormanlıklar yer alır. Çay, fındık ve mısır yetiştirilen köyde hemen herkesin bir ineği vardır.Köyde yurtiçi ve yurtdışı gurbetçilik yanında çay üreticiliği en önemli ekonomik girdiyi sağlar.

 Eğitim düzeyi oldukça yüksektir.

Adına yaraşır halkı olan bu köyün yaylaları Seydiyakup, Çençül, Alkoyun, Mavyeras, Parma ve Kazankıran’dır.

 

Son Düzenlenme Cumartesi, 01 Mart 2014 18:55

Son Ekledikleri:

Benzer Öğeler (etikete göre)

Yorum eklemek için giriş yapın